ماساژور های برقی،مفید یا مضر

ماساژاین روزها محبوبیت بسیاری پیدا كرده ومقصود و اهداف كسانی كه برای انجام این كارمراجعه می‌كنند، با هم فرق دارد؛ از بین بردن خستگی گرفته تا آرام دهنده دردها و از بین بردن گرفتگی‌های عضلانی و…
به همین علت، هم مراكزی كه ماساژ انجام می‌دهند روز به روز بیشتر می‌شود و هم وسایل و تكنولوژی‌هایی زیادی برای این كار به بازار وارد شده‌اند؛ چه به صورت صندلی ماساژ و چه دستگاه‌های ماساژور دستی. اما ماساژ برای همه مناسب نیست و فقط برای افراد كاملا سالم مناسب است. حتی اگر این كار به‌وسیله افراد نابلد انجام شود، ممكن است مضر باشد. دستگاه های ماساز مفید با مضر

1. ماساژور و بیماری قلبی عروقی: دستگاه‌های ماساژ، مخصوصا ماساژورهای دستی و برقی، از تكنیك‌های ضربه‌ای استفاده می‌كنند بنابراین می‌توانند بیماری افرادی كه دچار مشكلات زمینه‌ای هستند، تشدید كنند، مخصوصا در بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، افرادی كه در قلبشان پیس‌میكر كار گذاشته شده، افراد دچار پوكی‌‌استخوان، بیماران دچار عفونت مزمن ریوی، افراد دچار مشكلات انسداد ریوی (مانند آمفیزم)، سرطان، افراد مبتلا به دیسك و درگیری رشته‌های عصبی مثل سیاتیك یا اعصاب گردنی، ممكن است استفاده از این دستگاه‌ها باعث تشدید بیماری شود.

2.ماساژ و ممنوعیت برای بچه ها: این دستگاه‌ها برای بچه‌ها مخصوصا بچه‌های زیر 10 سال هم مضرند زیرا باعث آسیب صفحه رشد استخوانی آنها می‌شوند و رشد استخوانی‌شان را مختل می‌كنند.

3. ماساژ سالمندان و پوکی استخوان: سالمندان، به‌خصوص خانم‌های سالمند نیز كه بسیار مستعد پوكی‌استخوان هستند، اصلا نباید از این ماساژدهنده‌های برقی استفاده كنند چون باعث بروز عارضه می‌شود.

4. ماساژ و فشارخون بالا: این دستگاه‌ها‌ می‌تواند باعث افزایش فشارخون افراد دچار فشارخون بالا یا فشارخون متغیر هم شود.

5. ماساژ و آمبولی ریه: به كار بردن دستگاه‌های ماساژور در نواحی گردن در سالمندان می‌تواند آمبولی ریوی و لخته ایجاد كند كه همراه با خونریزی مغزی است.

6. ماساژ و خطر برای جنین: اگر خانم‌ بارداری از ماساژدهنده برقی استفاده كند، ممكن است باعث آمبولی و كنده شدن لخته شود كه هم برای خودش و هم جنین بسیار خطرناك است.

7.صندلی ماساژ و مشکل ستون فقرات: این صندلی‌ها اگرچه ممكن است برای همه افراد عارضه ایجاد نكند اما منفعت چشمگیری هم از لحاظ جسمی ندارد. البته برای افرادی كه دچار پوكی‌استخوان ناحیه ستون فقرات هستند ‌می‌تواند بسیارمضر باشد و به‌خصوص برای سالمندان استفاده از این صندلی‌ها را به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌كنیم.

8. تخت ماساژ و هزینه برای هیچ: تخت‌های ماساژ پیشرفته‌ای وجود دارد كه زیرنظر پزشكان و كارشناسان كنترل می‌شود و امكان ماساژ را ایجاد می‌كند اما این تخت‌ها هم بهتر از ماساژ دستی نیستند.

9. ماساژ فقط دستی: اگر كسی به هر دلیل احساس می‌كند به ماساژ نیاز دارد یا تمایل دارد این كار را انجام دهد، باید با مشورت پزشك و در نظر گرفتن احتیاط‌های لازم به فکر یك ماساژدهنده با تجربه و كاردان باشد نه وسایل الكترونیكی.

 

 

دکتر سعادت‌جو در گفتگو با سلامت‌‌نیوز:

 

ماساژورهای برقی اثر چندانی در رفع گرفتگی عضلات ندارند

 

 
 
سلامت‌نیوز: یک عضوانجمن جامعه جراحان دست و ارتوپدی ایران با بیان اینکه «اسپاسم و گرفتگی عضلات در فصل گرما بیشتر به دلیل این است که افراد بیشتر دچار تعریق می‌شوند و املاح بدن خود را از دست می‌دهند»، گفت:«افرادی که به صورت مکرر دچار اسپاسم می شوند برای پیدا کردن منشاء گرفتگی عضلات خود بایستی به پزشک مراجعه کنند.»

دکتر سید محسن سعادت جو در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز گفت:«اسپاسم یا گرفتگی عضلات دلایل مختلفی دارد که بایستی به دنبال منشاء آن باشیم اما اسپاسم بیشتر در افرادی که فعالیت های ورزشی و یا کارهای سنگین بدنی انجام می دهند بروز می کند و گاهی تغییرات هورمونی، برهم خوردگی الکترولیدهای بدن مثل کاهش پتاسیم،سدیم، کلسیم، منیزیم و روی که املاح موثری در بدن هستند و هر نوع عدم تعادل در آنها منجر به اسپاسم در عضلات می شود، یا سوء تغذیه، اختلالات عصبی مثل افسردگی و اضطراب، مصرف برخی از داروها، استفاده نادرست از عضو یا استفاده بیش از حد از عضله، نوع خوابیدن و یا نشستن بر روی صندلی ماشین و یا نوع نشستن در محل کار منجر به گرفتگی یا اسپاسم عضلات می شود.»

این عضو انجمن جامعه جراحان دست و ارتوپدی ایران تاکید کرد:«افرادی که به صورت مکرر دچار اسپاسم می شوند برای پیدا کردن منشاء گرفتگی عضلات خود بایستی به پزشک مراجعه کنند.»

دکتر سعادت جو گفت:«با توجه به شروع فصل گرما و به دلیل اینکه افراد بیشتر دچار تعریق می شوند و املاح بدن خود را از دست می دهند یا به دلیل نمناک بودن سطح بدن چنانچه در معرض هوای خنک قرار بگیرند ممکن است دچار درد و گرفتگی عضلات شوند.»

این فوق تخصص جراحی ترمیمی و میکروسکوپی دست و پا تصریح کرد:«استفاده از ماساژورهای برقی که دائما تبلیغ می شوند اثر چندانی برای رفع گرفتگی عضلات ندارند و تنها در اسپاسم هایی که ناشی از گرفتگی انقباضی عضلات و کشیدگی عضلات است موثر هستند.»

وی خاطر نشان کرد:« البته نوعی از این ماساژورها که همراه با اشعه مادون قرمز هستند و گرما تولید می کنند اثرات بهتری نسبت به ماساژورهایی که فقط تولید لرزش و ماساژ می کنند، دارند اما باید گفت که در اغلب موارد این ماساژورها چندان موثر نیست.»


سلامت نیوز: ماساژورهای برقی اثر چندانی در رفع گرفتگی عضلات ندارند